Farby v interiéri

AKO SPRÁVNE POUŽÍVAŤ FARBY

Prostredie, v ktorom sa cítime príjemne na nás vplýva z rôznych podnetov. Jedným z nich je i farebnosť, ktorá ovplyvňuje naše nálady a pocity. To, ako na nás farby pôsobia je veľmi individuálne, a preto aj prístup pri výbere správneho odtieňa musí byť založený na ozajstnom pocitovom vnímaní každého klienta.

FAREBNÁ ŠKÁLA

Aby sme lepšie spoznali záujem našich klientov, používame jednoduchú pomôcku farebnej škály, ktorú si klient vytvorí sám poukázaním na rôzne predmety, materiály vo farbách, ktoré sú pre neho zaujímavé, atraktívne, alebo ho jednoducho lákajú v pozitívnom svetle. Farebná škála sa môže skladať z rôznych ústrižkov z časopisov, kúsok látok, či rôznych tvarov, ktoré sú nalepené na výkres a spolu tvoria istú náladu, pocit a predstavu, čo by sa malo v danej miestnosti nachádzať.

KONTRAST VERZUS „TÓN V TÓNE“

Kontrast farieb v interiéri pôsobí moderne a je určený pre aktívnych ľudí. Aby sme sa vyhli nežiadúcim efektom, ktoré môžu spojením viacerých farieb vzniknúť, v jednej miestnosti použijeme maximálne 3 farby, pričom jedna z nich je dominantná a tvorí 60 až 70% farebnosti a ostatné dve sú doplnkové. Kontrastom podčiarkneme predmet, či mobiliár, ktorý chceme zvýrazniť.

Používanie „Tón v tóne„ metódy je charakteristické pre klientov uprednostňujúcich klasiku. Jej podstatou je zladenie interiéru v jemných odtieňoch jednej prípadne dvoch farieb,  prevažne prírodných tónov. Takéto riešenie interiéru pôsobí viac upokojujúco ako aktívne.

V prípade, že máme obavy a nevieme si zvoliť medzí dvoma metódami, môžeme použiť kompromis, ktorý je naším obľúbeným riešením. Časti stálejšieho nábytku a pevný mobiliár zvolíme v jemnej farebnej škále prírodných odtieňov. Nemusíme tak riskovať, že nás po čase výrazný nábytok omrzí, alebo sa nám prestane páčiť a budeme musieť vynaložiť opäť vyššiu investíciu. Klasiku potom doplníme práve o farebné doplnky- závesy, vázy, sviečky, vankúše a použijeme ich kontrastný prvok, ktorý môžeme po čase zmeniť a nebude nás stáť tak veľa.

Spálňa zariadená v kontrastných farbách
Spálňa zladená vo farbách „tón v tóne“